CV

Marcus Aurelius Hjelmborg


Komponist og Lyddesigner


2019



Død Over Eliten

Komponist/ Lyddesigner

Odense Teater (Instruktion: Moqi Simon Trolin)                           (Premiere i februar)

2018



En spøgelseshistorie

Komponist/ Lyddesigner

Teaterhuset Filuren (Instruktion: Dorthe Hansen Carlsen)           

Dette er Vand

Lyddesigner

Teater Katapult (Instruktion: Moqi Simon Trolin)                         

Spil Død

Komponist/ Lyddesigner

Hvid Støj Sceneproduktion (Instruktion: Charlotte Ladefoged)   

SKAM 2: William+Noora

Remixer/ Komponist/ Lyddesigner

Aveny-T (Instruktion: Martin Lyngbo)                                           

Hvis Det Var Her

Lyddesigner

Teater O  (Instruktion Gitta Malling)

2017



Jag, mig själv och min

persiska pappa

Komponist/ Lyddesigner

Malmö Stadsteater (Instruktion: Hassan Preisler)

SKAM 1: Eva

Remixer/ Komponist/ Lyddesigner

Aveny-T (Instruktion: Martin Lyngbo)

Kammerater

Remixer/ Komponist/ Lyddesigner

Teater O  (Instruktion Morten Lundgaard)

Senses of Cities

Komponist/ Lyddesigner

Hvid Støj Sceneproduktion (Instruktion: Charlotte Ladefoged)

2016



Sange For Freden

Arrangør/ Komponist/ Lyddesigner

Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

Over Gud Under Loven

Komponist/ Lyddesigner

Von Baden (Instruktion Morten Lundgaard)

Happy Nation

Komponist/ Lyddesigner

Teater Katapult (Instruktion: Moqi Simon Trolin)

Ildsjæl

Komponist/ Lyddesigner

Teateriet Apropos (Instruktion Morten Lundgaard)

2015



Von Trier - Persona non Grata

Komponist/ Lyddesigner

Teater V (Instruktion: Pelle Koppel)

Intet

Komponist/ Lyddesigner

Teater Nordkraft / Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

2014



Det Blåser På Månen

Komponist/ Lyddesigner

Helsingborg Stadsteater (Instruktion: Sara Cronberg)

Hjertet Skælver

Lyddesigner

Aarhus Teater (Instruktion: Simon Staho)

2013



Casper C Komplekset

Komponist/ Lyddesigner

Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

Branden

Komponist/ Lyddesigner

Hvid Støj Sceneproduktion (Instruktion: Charlotte Ladefoged)

Sketch-Sjov 2013

Komponist/ Lyddesigner

Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

Karius og Baktus

Arrangør/ Komponist/ Lyddesigner

Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

Frelserne

Komponist/ Lyddesigner

DanskDansk / Østre Gasværk (Instruktion: Moqi Simon Trolin)

2012



Diva Min

Komponist/ Lyddesigner

Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

Sketch-Sjov 2012

Komponist/ Lyddesigner

Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

Media Machine

Komponist/ Lyddesigner

DanskDansk / Østre Gasværk (Instruktion May El-Toukhy)

2011



Resan Till Melonia

Komponist/ Lyddesigner

Helsingborg Stadsteater (Instruktion: Sara Cronberg)

2010



Pinocchio

Komponist/ Lyddesigner

Aarhus Teater (Instruktion: Sara Cronberg)

Producenterne på Fjællebroen

Komponist/ Lyddesigner

Baggårdteatret (Instruktion: Heinrich Christensen)

Slået Hjem

Komponist/ Lyddesigner

Teater Katapult (Instruktion: Mikkel Flyvholm)

Dyrene i Hakkebakkeskoven

Arrangør/ Komponist/ Lyddesigner

Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

Et Andet Sted

Komponist

Mungo Park (Instruktion: Martin Lyngbo)

Globen Aps

Komponist/ Lyddesigner

Teater Katapult (Instruktion: Birthe Niilonen)

2009



Gidsler

Komponist/ Lyddesigner

Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

2008



Seest

Komponist/ Lyddesigner

Mungo Park Kolding (Instruktion: Moqi Simon Trolin)

Musical

Arrangør/ Komponist

Det Kongelige Teaters Skuespilhus (Instruktion: Rune David Grue)

2007



Der Hvor flyene Styrter

Komponist/ Lyddesigner

Odense Teater / Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

Den Anden

Komponist

Mungo Park (Instruktion: Martin Lyngbo)

Fucking Aalborg

Komponist/ Lyddesigner

Jomfru Ane Teatret  (Instruktion: Barbara Borchorst)

Fosterland

Komponist/ Lyddesigner

Teater Trekanten  (Instruktion: Gitte Aagaard)

2006



Pornotopia

Komponist

Mungo Park (Instruktion: Martin Lyngbo)

Mungo Park – manden bag navnet

Komponist

Mungo Park (Instruktion: Martin Lyngbo)

2005



Happy's Habitus

Komponist/ Lyddesigner

Teater trekanten / Teater-V (Instruktion: Pelle Koppel)

Forstad

Komponist

Mungo Park (Instruktion: Martin Lyngbo)

2004



Jomfru Ane Gade

Komponist

Aalborg Teater (Instruktion: Martin Lyngbo)

2002



Begær Under Bøgen

Komponist

Statens Teaterskole (Instruktion: Martin Lyngbo)

2001



De 10 Bud

Komponist

Boomerang Teatret (Instruktion: Lisa Brandt)

1999



Mr. Mister

Komponist

Boomerang Teatret (Instruktion: Lisa Brandt)

1998



DagNatDag

Komponist

Teatergruppen Momentum

1997



Vent

Komponist

Teatergruppen Momentum (Instruktion: Martin Lyngbo)

Verdens Vrimmel

Komponist

Teatergruppen Momentum (Instruktion: Martin Lyngbo